Pňovice

Jan Schulmeister (2006) patří již k šesté generaci hudební rodiny Černých: jeho přímý předek František Černý, zakladatel hudební tradice rodiny, byl zlonickým žákem Antonína Liehmanna a spolužákem Antonína Dvořáka. Hře na klavír se Jan Schulmeister věnuje od pěti let. Na jeho domovské ZUŠ v Kroměříži byl žákem Evy Zonové, od září letošního roku začal studovat na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži v klavírní třídě své maminky.

Od sedmi let se pravidelně účastní národních i mezinárodních klavírních soutěží, v nichž dosahuje pozoruhodných výsledků - první ceny či absolutní vítězství si odvezl z prestižních soutěží César Franck Piano Competition (Brusel), Piano Talents (Miláno), Virtuosi per musica di pianoforte (Ústí nad Labem), Amadeus (Brno), Broumovská klávesa, Beethovenovy Teplice či Pro Bohemia (Ostrava). Na mnohých z těchto soutěžích navíc získal ještě řadu dalších speciálních cen. Ve finále Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v září 2020, získal čestné uznání 1. stupně spolu s 1. cenou Evropské unie hudebních soutěží pro mládež (EMCY).

V roce 2021 byly z důvodů pandemie všechny umělecké soutěže až do června koncipovány online formou. Jan strávil několik lednových dní ve studiu, aby mohl pořídit na tyto soutěže audio i video záznamy. Ty nesměly obsahovat žádný střih ve skladbě, proto musely být pořizovány i s obrazem. První absolvovanou soutěží byla "Odin International Music Competetion" (Tallinn - Estonsko), která se uskutečnila již na konci ledna tohoto roku. Tou začala Honzova úspěšná řada letošních soutěží. Na této soutěži získal I. cenu a zvláštní cenu v podobě pozvání na mezinárodní klavírní festival do dánského Aarhusu. Další soutěží byla mezinárodní soutěž mladých hudebníků "ISCART International music competetion", která proběhla ve švýcarském Luganu. Na této soutěži se stal absolutním vítězem s nabídkou studia u maestra Tiziana Rossetiho na Luganské hudební akademii. Následující měsíc Honza obdržel z Itálie první cenu v mezinárodní klavírní soutěži "Orbetello International Piano Competition". Pak následovaly dvě mezinárodní soutěže ve Švédsku. Z té první, velmi prestižní klavírní dvoukolové soutěže "Nordic International Piano Competition", (kde do poroty zasedly klavírní hvězdy jako např. E. Mustonen, P. Paleczny, E. Comis, Tony Wang a další), která se konala v Malmӧ, si Honza odvezl trofej nejcennější - I. místo a Ceny za nejlepší provedení virtuózní a romantické skladby. Finálové kolo bylo přenášeno soukromou švédskou televizí TRUE Art TV. Této soutěže se zúčastnilo 48 mladých pianistů a pianistek ze šestnácti zemí čtyř kontinentů. Do finálového kola jich postoupilo 10 (zástupci USA, Itálie, Jižní Korea, Island, Čína, Dánsko, Česká republika, Austrálie a Portugalsko). Druhá soutěž "North International Music Competition" se konala ve Stockholmu. Tam získal Jan cenu "Absolutního vítěze" napříč nástroji i věkovými kategoriemi. Poslední z těchto on-line soutěží se stala soutěž "Great Masters International Piano Competetion - Vladimir Horowitz Edition" pořádaná ve Španělsku. Na této soutěži Honza získal "Absolut First Prize", kde jako jediný z 80 klavírních kandidátů (z 28 zemí tří kontinentů) své kategorie - do 15 let, dosáhl plného počtů bodů 100/100. Také zde dostal ještě speciální Cenu za nejlepší provedení romantické skladby.

O prázdninách následovala příprava na finálové kolo mezinárodní rozhlasové soutěže Antonína Dvořáka "Concertino Praga 2021", kam se kvalifikoval mezi 4 finalisty z 58 zaslaných soutěžních nahrávek. Finále se uskutečnilo v Dvořákově síni pražského Rudolfina v rámci festivalu Dvořákova Praha dne 18. září. V tomto prestižním soutěžním klání čtyř finalistů Jan obdržel II. cenu, Cenu publika a Cenu "Karel Komarek Family Foundation" za nejúspěšnějšího českého účastníka v sólové kategorii této soutěže.

Do těchto dní má na svém kontě 16 vítězství na mezinárodních soutěží. Jan Schulmeister se také účastní mistrovských interpretačních kurzů pod vedením známých českých i zahraničních pedagogů (Alena Vlasáková, Ivan Klánský, Ivo Kahánek, Martin Kasík, Marian Sobula, Eleonora Tkač, Nikolaj Luganskij, Philippe Raskin). Ve školním roce 2018/2019 byl stipendistou prestižního programu MenArt, organizovaného Nadačním fondem Magdaleny Kožené; díky tomu vystoupil na festivalech Pražské jaro a Smetanova Litomyšl. V listopadu 2018 byl pozván do koncertní řady Má vlast pořádané Václavem Hudečkem a přenášené TV Noe. Stal se nejmladším členem sdružení PETROF Art Family, které mu poskytlo možnost natočit již dvě CD. Jako sólista vystoupil v rámci projektu Malí velcí filharmonici 2019 na čtyřech koncertech spolu s orchestrem složeným z nejlepších žáků ZUŠ Zlínského kraje a členů Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín pod vedením Tomáše Netopila a Jiřího Kadavého. Jako absolutní vítěz mezinárodní soutěže Amadeus získal možnost vystoupit s Filharmonií Brno pod taktovkou Dennise Russella Daviese. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu (SOČR) pod vedením Jiřího Rožně a Vahana Mardirossiana vystoupil v rámci finálových večerů v soutěži Concertino Praga v letech 2020 a 2021. Spolupracuje též s Pražským komorním orchestrem, komorním orchestrem "Barocco sempre giovane", Moravskou filharmonií Olomouc a Severočeskou filharmonií Teplice. Kromě těchto aktivit pravidelně sólově koncertuje nejen na českých, ale i zahraničních pódiích. Přijal též pozvání na účinkování v rámci významných mezinárodních a národních hudebních festivalů - Chopinův festival Mariánské Lázně, Dvořákova Praha, Pražské jaro, Svátky hudby v Praze, Hudební festival L. van Beethovena v Teplicích či Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži.