Postřelmov

Kruh přátel hudby Postřelmov


Kulturní dům Postřelmov Kruh přátel hudby Postřelmov ve spolupráci s NČHF uvádí 

KONCERT RAK A RAK 


Neděle 20. listopadu 2022 ve 14.00 hod. 

Malý sál KD - vstupné 100,- Kč, děti zdarma 

Unikátní kytarový koncertní projekt autorských písní otce a syna. 

Květinové dary: FA Waniek - Květiny s.r.o., Postřelmov 

Sponzor: FA JPMB TECHNOLOGY, Postřelmov

KOMPONOVANÝ POŘAD - DUO DELIOU / Koncert, povídání o Bretani + ukázky tanců

Jitka Malczyk - hardangerské norské housle

Celestine Doedens - háčková harfa

Deliou (bretonsky "Listí") je setkání české houslistky Jitky Malczyk a bretonské harfenistky Celestine Doedens. V autorských skladbách čerpají inspiraci z vlastních hudebních kořenů, ze svých cest a tradičního folkloru - Bretaň, Čechy, Maďarsko, Balkán, Turecko a Skandinávie.

Hudba Deliou je emotivní, plná dynamiky i hraní s tichem, přímá i tajemná, něžná i lidově syrová, dovolí vám snít, strhne vás do divokého tance a zároveň vypráví příběh.

Hardangerské norské housle - tento magický nástroj sestrojil v roce 1651 Ole Jonsen Jaastad z Hardangeru. Kromě běžných čtyř strun mají ještě další čtyři nebo pět kratších strun, na které se nehraje a které fungují jako rezonanční struny zesilující alikvotní tóny hraných strun. Nástroj má proto úžasný, energický zvuk, využívaný kdysi jako doprovod k tanci nebo při procesích.

Hardangerským houslím se přičítají nadpřirozené schopnosti a dle pověstí byli častými hráči na tento nástroj šamani a norské vodní bytosti či dokonce sám ďábel. Hrou na tento nástroj se propojoval náš svět se světy dosud nepoznanými.

Háčková harfa - typ nástroje na který hraje Celestine je háčková harfa s nylonovými strunami, běžně nazývaná keltská harfa. Je to moderní nástroj, částečně inspirovaný starou gaelskou harfou. V současné době se na ni hraje převážně v Irsku, Skotsku a Bretani.